PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10041376}
7,3 148
ocen
7,3 10 1 148
Copa 71
powrót do forum filmu Copa 71


Widziałem film w ramach pierwszych seasnów na MDAG, znałem przedtem całą historię, bo pasjonuję się kobiecą piłką, ale i tak był w stanie mnie zaskoczyć. Doceniam pracę reżyserów oraz realizatorów. O sporcie najlepiej opowiada się obrazkami - tutaj jest ich multum, wszystkie materiały, filmy i zdjęcia zostały odrestaurowane tak, by dawać wrażenie meczów z 2023 roku. Sport to też jednak ludzkie historie, przedstawiono losy piłkarek z każdej reprezentacji. Pochodziły z różnych części świata, ale towarzyszyły im takie same perypetie. Gra w piłkę po kryjomu w dzieciństwie, poczucie euforii oraz trafienia do raju po przyjeździe na meksykański turniej oraz powrót do szarej rzeczywistości, ostracyzm i rezygnacja z ukochanej pasji.

Pod koniec filmu można było usłyszeć, że piłkarki z 1971 roku nie różnią się niczym od tych z 2023 - łączą je te same marzenia i motywacje. Niestety w ciągu tych pięćdziesięciu dwóch lat nie zmieniło się nastawienie części związków sportowych oraz niektórych kibiców męskiej piłki. Haniebne wypowiedzi z ówczesnych artykułów prasowych przypominają komentarze pod postami o piłkarkach na mediach społecznościowych. Świadomość społeczna o kobiecej piłce wciąż rośnie, jednak dekady zakazów, upokorzeń i rzucania kłód pod nogi na długo pozostaną widoczne w jej obrazie oraz znacznie gorszej pozycji marketingowej niż męskiej wersji gry.

"Copa 71" to moim zdaniem wzorzec dokumentu sportowego. Mam nadzieję, że w najbliższym czasie wyląduje na jednym ze znanych serwisów streamingowych bądź jego pokazania podejmie się jedna z telewizji sportowych. Wśród produkcji poświęconych tej pięknej dziedzinie życia, jaką jest sport, próżno szukać dzieła o większym walorze edukacyjnym. Po półtoragodzinnym seansie zastanawiamy się, dlaczego kobieca piłka jest wciąż traktowana inaczej, skoro zawodniczki prezentują ten sam hart ducha, a nawet większy niż ich koledzy po fachu. Warto zwrócić uwagę na to, dlaczego w kraju, gdzie siatkarki, lekkoatletki, pływaczki i biegaczki narciarskie stały się bohaterkami narodowymi, piłkarki wciąż się lekceważy.

Polskie tłumaczenie niestety nie było dostosowane do piłkarskich realiów, wielokrotnie zdarzały się małe pomyłki, mam nadzieję, że to tylko specyfika festiwalowej wersji.

sebomur98

Ta gorsza- jak to nazywasz- pozycja marketingowa wynika z mniejszego popytu. Nie oszukujmy się: mniejszy popyt związany jest tu nie tylko z uprzedzeniami do kobiecej piłki czy mniejszą jej promocją, ale też z jej poziomem. Reprezentacji, które grają na naprawdę dobrym poziomie jest w kobiecej piłce z dwadzieścia, w piłce klubowej jeszcze mniej. Atrakcyjność piłki męskiej jest większa i popyt na nią jest większy. Potrzeba w kobiecej piłce inwestycji i budowy kultury piłkarskiej. Ta męska ma dłuższą tradycję i to na boisku widać.

ocenił(a) film na 8
Lukasz_Gugulski

Atrakcyjność piłki męskiej jest większa bo popyt na nią został stworzony, to nie jest produkt pierwszej potrzeby tylko efekt inwestycji i marketingu. Historia kobiet jest oraz była regularnie wymazywana- i również jak widać w tym przypadku musiały i muszą zmagać się z mizoginią 

ocenił(a) film na 8
greywalker

Zresztą w sumie po co mówić o jakimś popycie na tą dyscyplinę skoro na start reguły były nie sprawiedliwe- nie dowiemy się nigdy jak mogła by wyglądać kobieca piłka nożna teraz i jak miałaby się do męskiej, gdyby nie została całkowicie zablokowana na tyle lat

greywalker

Wiem, że patrząc na grę polskiej męskiej reprezentacji czy klubów z polskiej ekstraklasy można dojść do wniosku, że dla oglądajacych poziom gry nie ma znaczenia, ale, na szczęście, piłkę nożną oglądają nie tylko kibice, ale też widzowie, którzy mają większe wymagania. Gdyby można było abstrahować od poziomu gry, to nic nie stałoby na przeszkodzie, by ludzie oglądali z takim samym zainteresowaniem rozgrywki C-klasowych gigantów, jak i mecz Realu z PSG w Lidze Mistrzów. A jednak telewizje wolą transmitować Ligę Mistrzów, a nie polską klasę C, mimo że mecz C-klasy też mogłyby rozreklamować.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones